Glazbeni memorijal Adalbert Marković

Prof. Adalbert Marković jedan je od najvećih hrvatskih suvremenih skladatelja. Njegova djela njeguju sve vrste glazbala i izvođača, od komornih i tamburaških orkestara do zborova i vokalnih solista. Cilj ovog, ali i budućih Memorijala je prikazati širok opus njegovog rada, od njegovih početaka pa sve do zrelih godina. Iako su mnogi njegovi kolege njegovali suvremene polifonične i disonantne melodije, prof. Marković je u duši bio veliki romantik, a takve su i njegove skladbe.

Tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Gaj“ i njegov osnivač prof. Ljudevit Adamek od samih početaka su bili posebno vezani za prof. Markovića i njegove skladbe. Iz te suradnje iznikla je monumentalna skladba Četiri razglednice iz starog Zagreba, koja prikazuje obostranu ljubav prema Zagrebu. Kao još jedan znak pažnje i poštovanja, tamburaški orkestar TD-a „Gaj“ je priredio koncert Lirske melodioznosti povodom njegovog 80. rođendana. Iz tog koncerta izrodila se ideja o ovom Memorijalu kao priredbi koja će bijenalno prikazivati najveće dosege Markovićevih djela.

Kulturna i umjetnička vrijednost Memorijala prepoznata je od mnogih uglednih kulturnih institucija – Hrvatskog društva skladatelja, Centra za kulturu Trešnjevka i Centra za kulturu Novi Zagreb, a posebna nam je čast da je pokroviteljstvo prihvatila i Predsjednica RH . Zajedničkim snagama okupili smo kolege i učenike prof. Markovića da svojim sudjelovanjem uveličaju i odaju počast ovom velikom bardu hrvatske glazbe.
Želja nam je da njegove lirske i melankolične melodije osvoje još mnoga srca te da vječno ostanu kao spomen na ovog velikana. Neka glazba ispriča svoje.

Vezane vijesti

Glazbeni memorijal "Adalbert Marković" 2. glazbeni memorijal „Adalbert Marković“ 3. Glazbeni memorijal "Adalbert Marković" 4. Glazbeni memorijal „Adalbert Marković“ 24. Susreti hrvatskih tamburaških orkestara 5. samoborski tamburatorij Tamburica skrbnica 2017. - drugi koncert iz ciklusa 30. Božićni dani hrvatskih katolika u Sloveniji Muzikalije, inventar i analiza djelovanja Tamburaškog društva "Gaj" iz Zagreba - stanje istraživanja 4. Glazbeni memorijal „Julije Njikoš“ 25. Susret hrvatskih tamburaških orkestara - DVOSTRUKA NAGRADA