Tamburica nakladnica

U nedostatku tiskanih skladbi i dionica namjenjenih za tamburaške orkestre koncertantnog usmjerenja, Tamburaško društvo Gaj odlučio se za pokretanje notne edicije Tamburica nakladnica. Nakon tiska prve skladbe 4. razglednice iz starog Zagreba Adalberta Markovića (2013.), slijede izdanja: Plesna suita Jurja Stahuljaka (2014.) te Zbirke koncertantnih skladbi za tamburaške orkestre akademika Lovre Županovića (2015.) i Tomislava Uhlika (2016.). Valja napomenuti kako Županovićeva zbirka sadrži 5, a Uhlikova 9 originalnih skladbi pisanih za tambure. Sve skladbe navedenih autora su tiskane, a dionice istih dostupne su na CD-u u digitalnoj formi u prilogu tiskane partiture. Ovakva kombinacija tiskanog i digitalnog materijala novitet je u notnim izdanjima i predstavlja prekretnicu prema multifunkcionalnosti takvog tipa izdanja.

Tamburaško društvo Gaj se nada kako će tiskane skladbe u okviru projekta Tamburice nakladnice doći u što više tamburaških ruku i biti postavljene na repertoar mnogih tamburaških orkestara u Hrvatskoj i šire. Time potičemo izvođenje glazbe hrvatskih autora i njihovu popularizaciju i promociju. Ako ne želimo da rukopis ostane pohranjen u arhivi iza stjenovitih ormara, potrebno je tiskati ga i distribuirati. Tako mu dajemo šansu za njegovo oživljavanje putem izvođenja i ne dopuštamo protoku vremena da ga izbriše. Stara izreka kaže da se znanje množi djeljenjem. Isto je i s partiturama putem njihove dostupnosti. Vrijedne partiture hrvatskih autora potrebno je širiti među orkestrima i učiniti ih pristupačnima.  Vjerujemo kako će kroz ovaj projekt mnoge skladbe namjenjene koncertantnim tamburaških orkestrima iz rukopisa preći u digitalnu formu i izbjeći zaboravu vremena, a orkestre potaknuti na njihovo izvođenje. Time će se omogućiti daljnja afirmacija tamburaške literature hrvatskih autora koja stremi visokim umjetničkim mogućnostima.

Popis tiskanih djela Gotovac i Njirić            Popis tiskanih djela Leopold

Popis tiskanih djela Uhlik                 Popis tiskanih djela Županović